دانشنامه مهندسی عمران

دانشنامه مهندسی عمران

آشنایی با دانشنامه مهندسی عمران: برای آگاهی از خدمات ارائه شده در این بخش اینجا را کلیک نمائید.

دانشنامه مهندسی عمران

پایگاه مهندسی ایران بمنظور افزایش عمق آگاهی عمومی مهندسان عمران در زمینه های فنی و اطلاعات تخصصی اقدام به راه اندازی بخشی بنام دانشنامه (دانشنامه مهندسی عمران) نموده است. در این بخش سعی بر این خواهد بود تا دایره المعارف جامعی مشتمل بر کلیه مسائل فنی و مهندسی مرتبط با رشته مهندسی عمران بتدریج گردآوری گردیده و پس از صحت سنجی اطلاعات در انطباق با مراجع فنی و استانداردهای مربوطه در بخش دانشنامه ارائه گردد. همت گردانندگان پایگاه مهندسی ایران (بویژه دانشنامه مهندسی عمران) بر این خواهد بود تا در آینده ای نزدیک این بخش از وبسایت بتواند پاسخگوی نیازهای مهندسین سرفراز ایران عزیز باشد. بنحوی که این صفحه بعنوان دیکشنری تخصصی و دایره المعارف فنی دربردارنده تمامی اصطلاحات مرتبط با این رشته باشد.

علاوه بر این، یک گلاسوری تو در تو ایجاد گردیده است تا در هنگام مطالعه تمامی متون و صفحات این پایگاه، کاربران بتوانند به آسانی و بدون نیاز به بازگشت به صفحه اصلی دانشنامه یا جستجو در آن، صرفا با کلیک بر روی لینک های اتوماتیک ایجاد شده در نوشتارهای پایگاه مهندسی ایران به اطلاعات مورد نظر دسترسی پیدا کنند. همچنین، نگهداشتن ماوس بر روی لینک های مذکور، منجر به نمایش سطور آغازین اطلاعات مربوطه خواهد شد.

در زیر نمونه ای از این نوع نوشتارها ارائه گردیده است تا با نحوه لینک شدن اطلاعات در بخش دانشنامه آشنا شوید:

شکست فشاری

معمولاً تنش فشاری به میله ها، ستون‌ها و غیره اعمال می‌شود که نتیجه آن کوتاه شدن است.

بارگیری یک عضو سازه یا یک نمونه، تنش فشاری را تا رسیدن به مقاومت فشاری افزایش خواهد داد. با توجه به خواص مواد، شکست به صورت تسلیم در مواد با رفتار چکش خواری و انعطاف‌پذیری ( اغلب فلزات و برخی خاک‌ها و پلاستیک ها) یا به صورت پارگی برای مواد غیر چکش خوار و ترد (چدن، شیشه) رخ خواهد داد.

در عضوهای سازه‌ای بلند و باریک مانند ستون‌ها و میله‌های خرپا، به دلیل پدیده کمانش، افزایش نیروی فشاری F باعث می‌شود که عضو در تنشی کمتر از تنش مقاومت دچار شکست ساختاری می‌شود.

نموداری از یک منحنی تنش-کرنش که رابطه بین تنش (نیروی وارده) و کرنش (تغییر شکل) رادر یک جسم چکش‌خوار نشان می‌دهد. 

--خالی--

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا

دانشنامه – دانش واژه های اخیر

  • تنش مؤثر

    مطالب مرتبط: گسل تمرکز تنش فشار آب حفره‌ای اثر پی دلتا (P-Δ) پس…

  • پس لرزه

    مطالب مرتبط: سنجش از دور اثر پی دلتا (P-Δ) تنش مؤثر تمرکز تنش…

  • گسل

    مطالب مرتبط: تمرکز تنش تنش مؤثر سنجش از دور فشار آب حفره‌ای تنش…