ساختمان بانک آمریکا، آسمان خراشی با مصالح بازیافتی

ساختمان بانک آمریکا یا برج بانک آمریکا (Bank of America Tower)، نام یک برج مرتفع در شهر نیویورک می باشد که در سال ۲۰۰۹ میلادی با ارتفاع ۳۶۶ متر و در ۵۵ طبقه ساخته شد و در همان سال ساخت، چهارمین برج بلند کشور آمریکا قلمداد می گردید. همین برج، محل استقرار یکی از شعبات مرکزی بانک آو آمریکا می باشد.

محیط زیست دوست ترین برج جهان

این ساختمان توسط رسانه‌ها به عنوان محیط‌ زیست-دوست‌ ترین برج جهان معرفی گردیده است. از این برج می توان به عنوان اولین آسمان خراش جهت دریافت نشان پلاتین از مؤسسه برنامه‌ریزی برای مصرف انرژی و رعایت ضوابط زیست‌محیطی آمریکا می‌توان نام برد و نمادسبزترین آسمان خراش در سراسر ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

پلان ساختمان با توجه با نقاله خورشیدی طراحی و جانمایی شده‌است، بگونه‌ای که در تابستان پنجره‌ها نوری کنترل شده با کمترین حرارت را به درون ساخنمان هدایت می‌کنند و در زمستان فضای داخلی ساختمان از طریقه پنجره ها بیشترین بهره را از نور و حرارت خورشید می‌برند.


ساختمان بانک آمریکا (Bank of America Tower)
ساختمان بانک آمریکا (Bank of America Tower)

ویژگی‌های معماری ساختمان بانک آمریکا

۱- استفاده از مصالح بازیافتی

از ویژگیهای بارز پروژه این است که در ساخت بانک آمریکا به شکل عمده از مصالح بازیافت شده و یا قابل بازیافت استفاده شده‌است. در ساخت این برج از بتن تهیه شده با سیمان و تفاله‌ ها وسرباره کوره‌ های ذوب آهن استفاده شده‌ است. برای تهیه این بتن از % ۵۵ سیمان و % ۴۵ سرباره کوره‌های ذوب آهن به کار گرفته شده‌است. استفاده از این نوع بتن، با توجه به کاهش مصرف سیمان، میزان آسیب‌های وارده به محیط زیست را کاهش می دهد، چرا که برای تولید هر تن سیمان، یک تن دی اکسید کربن وارد هوا می‌شود.

۲- تعبیه فیلتری برای تصفیه هوای منهتن

این ساختمان، با یک فیلتر هوای بزرگ و غول آسا با قابلیت تصفیه هوا، به صورت دو طرفه برای شهر منهتن عمل می‌کند.

۳- تامین آب مصرفی از آب باران

استفاده از مخازن و تانکرهای جمع‌ آوری آب که امکان ذخیره‌سازی ۳ میلیون گالن آب در هر سال را دارد. حدود ۹۹ درصد آب مصرفی ساختمان از طریق ذخیره کردن آب باران در ۵ مخزن واقع در ارتفاعات مختلف، تأمین می‌گردد.

ساختمان بانک نمای شیبدار دارد که هنگام بارندگی، این شیب باعث هدایت آب باران به قسمت پایین ساختمان می گردد. سپس آبهای هدایت شده، پس از عبور از یک فیلتر به مخازن تعبیه شده هدایت و ذخیره می‌شوند. همچنین قسمتی از آب باران از طریق پشت بام فیلتر و جمع آوری می‌ شود.

۴- بهره مندی از تکنولوژی جدیدی برای تنظیم نور و حرارت

از دیگر ویژگیهای ساختمان بانک آمریکا، استفاده از تکنولوژی Floor-to-Ceiling insulating glass می باشد. این تکنولوژی به گونه‌ای است که گرما را نگهداری می‌کند تا حداکثر نور طبیعی را تأمین کند. همچنین دارای سیستم اتوماتیکی است که در صورت نیاز، نور را تضعیف می‌کند که تابش شدید و زننده وارد بنا نگردد. کنترل دما و تولید انرژی مورد نیاز ساختمان کاملاً طبیعت گرایانه است. شیشه‌های عایق استفاده شده در ساختمان از حدر رفتن گرما جلوگیری نموده و نور طبیعی را تأمین می‌کنند. استفاده از سیستم پیشرفته دیوارهای دو جداره و شیشه‌های عایق، در جهت استفاده بهینه از نور خورشید می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 3 =

--خالی--

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا
  • پس لرزه 

    پس لرزه (به انگلیسی: Aftershock) به زمین لرزه کوچک‌تری گفته می‌شود که پس از یک زمین‌لرزه بزرگ‌تر قبلی، و در…

  • گسل 

    گسل یا گسله (به انگلیسی: Fault) به شکستگی‌هایی اطلاق می‌شود که سنگ‌های دو طرف صفحهٔ شکستگی نسبت به همدیگر حرکت…

  • تمرکز تنش 

    تمرکز تنش (Stress Concentration یا Stress Raiser یا Stress Riser) موقعیتی از یک شی است که در آن مقدار تنش…