ساختمان امپایر استیت، آسمان خراشی که در ۱۳ ماه ساخته شد!

ساختمان امپایر استیت (Empire State Building) یک برج ۱۰۲ طبقه تجاری است که در محله منهتن در شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. ساختمان امپایر استیت در طول سال‌ها به یکی از نمادهای کلان‌شهر نیویورک تبدیل شده‌است. برج امپایر استیت از سال ۱۹۳۱ تا سال ۱۹۷۲ و قبل از ساخته شدن مرکز تجارت جهانی، بلندترین آسمان‌خراش در جهان محسوب می‌شد.

ساختمان امپایر استیت، یکی از بلندترین آسمان خراش های جهان
ساختمان امپایر استیت، یکی از بلندترین آسمان خراش های جهان

مشخصات ساختمان امپایر استیت

ساختمان امپایر استیت دارای سیستم سازه فلزی است که به ارتفاع ۴۴۹ متر در ۱۰۲ طبقه ساخته شده است. این آسمان خراش با مساحت ۲۵۴،۰۰۰ متر مربع در محله منهتن نیویورک در کشور ایالات متحده آمریکا ساخته شده است.

این ساختمان با هزینه ای بالغ بر ۴۰،۹۴۸،۹۰۰ دلار (حدود ۴۱ میلیون دلار) در سال ۱۹۳۰ میلادی ساخته شده است. اگر این هزینه به نرخ سال ۲۰۱۶ محاسبه شود معادل ۵۳۴ میلیون دلار می گردد.

تاریخچه ساختمان امپایر استیت

عملیات ساختمانی امپایر استیت در ۱۷ مارس ۱۹۳۰ (۲۶ اسفند ۱۳۰۸) آغاز شد و ۱۳ ماه بعد در تاریخ ۱۱ آوریل ۱۹۳۱ (۲۱ فروردین ۱۳۱۰) اتمام یافت. این ساختمان تا پیش از ساخت برج‌های دوقلو در نیویورک، بلندترین برج طبقاتی دنیا به‌شمار می‌رفت. در این ساختمان کارگران شبانه‌روزی کار می‌کردند تا رکورد سرعت ساخت ساختمان را بشکنند؛ در بعضی از مواقع تعداد ۳۴۰۰ کارگر بطور شبانه‌روزی به کار مشغول بودند. امپایر استیت ۴۴۸ متر ارتفاع دارد که البته آخرین طبقه آن (صد و دومین طبقه) در ارتفاع ۳۹۱ متری واقع شده‌ است. بقیه ارتفاع این آسمان خراش به آنتن تلویزیونی بالای آن مربوط می‌شود. کل هزینه ساخت امپایر استیت به انضمام زمین آن در حدود ۴۱ میلیون دلار بوده‌ است که از این میزان ۲۴ میلیون دلار برای سازه ساختمان هزینه شده است.

این مطلب را بخوانید:  برج سی ان تورنتو، سومین برج بلند جهان

این ساختمان در اول ماه می ۱۹۳۱ (۱۰ اردیبهشت ۱۳۱۰) توسط رئیس‌جمهور وقت آمریکا هربرت هوور افتتاح شد. نحوه افتتاح به این صورت بود که رئیس‌جمهور با فشار دادن دکمه‌ای در واشینگتن چراغ‌ های این ساختمان را در نیویورک روشن کرد.

امپایر استیت از زمان افتتاح به مدت چهل سال بلندترین ساختمان طبقاتی جهان و نیویورک بود تا این که ساختمان‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی ساخته شدند و این عنوان را از ساختمان امپایر استیت ربودند. پس از ماجرای یازده سپتامبر، امپایر استیت دوباره لقب بلندترین ساختمان نیویورک را به خود اختصاص داد.

امپایر استیت سال ۱۹۸۶ از سوی دولت آمریکا به عنوان بخشی از میراث تاریخی و فرهنگی کشور شناخته شد و پلاک مخصوصی به همین خاطر دریافت کرد.

نورپردازی امپایر استیت

در سال ۱۹۶۴ نور پردازی ساختمان با رنگ‌های مختلف و مناسبت‌های مختلف در نظر گرفته شد مثل روز سنت پاتریک، کریسمس، روز استقلال و روز باستیل. تولد هشتادمین و پس از آن مرگ فرانک سیناترا. پس از مرگ بازیگر زن پری ورای (فیلم کینگ کونگ) فی ری در اواخر سال ۲۰۰۴، این ساختمان در تاریکی کامل به مدت ۱۵ دقیقه فرورفت.

این مطلب را بخوانید:  تاج محل شاهکار معماری جهان با مشارکت 200 هزار هنرمند

فیلم کینگ گونگ از این لحاظ حائز اهمیت است که در آ« ساختمان امپایر استیت به عنوان نمادی مرتفع معرفی می شود.


منابع:

ویکی پدیا فارسی

ویکی پدیا انگلیسی


برای دسترسی به اخبار کنفرانس اینجا را کلیک نمائید.

در نوشتارها و جستارهای انجمن های پایگاه مهندسی ایران مشارکت نمائید.

با ثبت نام رایگان در دوره های آموزش مجازی و خود آزمایی در کنکورهای آزمایشی الکترونیکی شرکت کنید.

شما می توانید درخواست تدریس بدهید و به مدرس دوره های آموزش مجازی ارتقا یابید.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 16 = 19

--خالی--

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا

دانشنامه – دانش واژه های اخیر

  • تنش مؤثر

    تنش مؤثر (Effective Stress)، تنشی است که بوسیلهٔ بدنهٔ خاک (اسکلت خاک) تحمل…

  • پس لرزه

    پس لرزه (به انگلیسی: Aftershock) به زمین لرزه کوچک‌تری گفته می‌شود که پس…

  • گسل

    گسل یا گسله (به انگلیسی: Fault) به شکستگی‌هایی اطلاق می‌شود که سنگ‌های دو…