بزرگترین، خاص ترین و شگفت انگیزترین پل های جهان

۱- پل گلدن گیت: سانفرانسیسکو، ایالات متحده (Golden Gate Bridge):

پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو طی مدت چهار سال و با هزینه ۳۵ میلیون دلار ساخته شد و در نهایت در سال ۱۹۳۷ به بهره برداری رسید. این پل به عنوان یکی از مشهورترین پل های جهان از زمان ساخت آن می باشد.
اما این پل تنها جاذبه توریستی سانفراسیسکو نمی باشد، بلکه ۲۳ سازه دیگر هم وجود دارند که ارزش بازدید بالایی (علاوه بر این پل) را دارند.

Golden Gate Bridge: San Francisco, United States

پل گلدن گیت، سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا

۲- پل بندرگاه سیدنی: سیدنی، استرالیا (Sydney Harbour Bridge)

پل بندرگاه سیدنی (سیدنی هاربور بریج) از گونه پلهای فلزی است که از قطعات عظیم فولادی ساخته شده‌ است. این پل در سال ۱۹۳۲ به بهره برداری رسیده است و یکی از نمادهای اصلی و از شریانهای مهم ارتباطی شهر سیدنی در استرالیا می باشد. از نظر معماری، پل بندرگاه سیدنی در رده پلهای قوسی قرار دارد. طول پل بندرگاه سیدنی در مجموع ۱۱۴۹ متر و عرض آن ۴۹ متر است. حداکثر ارتفاع پل ۱۳۹ متر می باشد و فاصله سطح پل تا سطح آب تقریباً ۴۹ متر و طول دهانه قوس اصلی پل ۵۰۳ متر است.
پل بندرگاه سیدنی دارای دو خط ریلی برای عبور قطار است. در دو سوی پل گذرگاه عابر پیاده و دوچرخه طراحی شده‌ است. بقیه سطح پل به هشت خط عبور خودروها اختصاص یافته است. در دو سوی پل جمعاً چهار برج غیرفلزی طراحی شده‌اند که امروزه به مدیریت پل و گردشگری اختصاص یافته‌اند.

Sydney Harbour Bridge: Sydney, Australia

پل بندرگاه سیدنی: سیدنی، استرالیا (Sydney Harbour Bridge)

۳- پونته وکیو (پل قدیمی): فلورانس، ایتالیا (Ponte Vecchio)

پونته وِکیو در زبان ایتالیایی به معنی پل قدیمی می باشد. پونته وکیو، یک پل قوسی سنگی قرون‌وسطایی بر روی رود آرنو در فلورانس ایتالیا بنا شده است. پونته وکیو به خاطر بازارچهٔ قدیمی‌اش شهرت دارد که در آغاز متعلق به گوشت‌فروشان بوده اما اکنون جواهرفروشان، سوغات‌فروشان و دلالان هنری در آن مشغول به کارند.

این پل به عرض ۳۲ متر ساخته شده است که طولانی ترین دهانه آن به طول ۳۰ متر می باشد.
پل‌های پونته آله گراتزی و پونته سانتا ترینیتا همسایگان این پل روی رود آرنو به شمار می‌روند.

Ponte Vecchio: Florence, Italy

پونته وکیو (پل قدیمی): فلورانس، ایتالیا (Ponte Vecchio)

۴- پل بروکلین: نیویورک، ایالات متحده آمریکا (Brooklyn Bridge)

پل بروکلین یک پل معلق در نیویورک آمریکاست که بروکلین و منهتن را به هم متصل می‌کند. این پل یکی از قدیمی‌ترین پل‌های معلق آمریکاست که کار ساخت آن از اوایل سال ۱۸۷۰ آغاز و پس از قریب به ۱۳ سال در ماه می ۱۸۸۳ به اتمام رسید. طراحی این پل را جان روبلینگ انجام داده است. این طراح قبل از به اتمام رسیدن ساخت پل از دنیا رفت و پسرش واشینگتن روبلینگ کار ساخت پل را به اتمام رساند. ارتفاع پایه‌های پل بیش از ۹۱ متر از سطح آب می‌باشد. این پل که بر روی رودخانه شرق ساخته شده‌ است. این پل با دهانهٔ اصلی به طول ۴۸۶/۳ متر و طول کلی ۱۸۲۵ متر و عرض ۲۶ متر، از زمان ساخت تا سال ۱۹۰۳ طولانی‌ترین پل معلق جهان بود. همچنین این پل اولین پل معلق جهان با کابل‌های فولادی است.

Brooklyn Bridge: New York City, United States

پل بروکلین: نیویورک، ایالات متحده آمریکا (Brooklyn Bridge)

 

 

0 Comments

دیدگاهی بنویسید:

+ 11 = 19